Aktywny wypoczynek

Aktywny wypoczynek

To, że aktywny wypoczynek jest wpisany w naturę Szwedów, można się przekonać nawet podczas krótkiej wizyty w Szwecji. W zależności od pory roku zmieniają się tylko formy uprawianej aktywności. Dzięki zróżnicowanemu ukształtowaniu terenu ta skandynawska kraina jest mekką dla rowerzystów oraz fanów wszelkiego rodzaju sportów zimowych.

Fakt, że Szwecja nie należy do krajów gęsto zaludnionych wykorzystano do stworzenia ogromnej ilości pól golfowych od południa, aż po północ kraju.

Ponieważ panujące na północy kraju zimy należą do srogich, na klika miesięcy w roku Szwecja zamienia się w biały raj dla fanów narciarstwa.

Żeglarstwo

Rower

Szwedzi podobnie jak ich sąsiedzi Duńczycy wolny czas najchętniej spędzają na łonie natury, uprawiając różnego rodzaju sporty. Jednym z najbardziej popularnych sposobów spędzania wolnego czasu jest jazda na rowerze.

Szwecja ma dobrze przygotowaną infrastrukturę rowerową, wiele ścieżek jest oświetlonych i prowadzą przez ciekawe rejony kraju. Ścieżki rowerowe są dobrze oznaczone, w większości asfaltowe, oddalone od tras samochodowych, jeśli jednak drogi samochodowe i rowerowe łączą się, rowerzysta na drodze ma szczególne przywileje, ma pierwszeństwo przed innymi pojazdami, a wymijający rowerzystę samochodem kierowca musi zachować odpowiednią odległość.

Dużą popularnością wśród rowerzystów cieszy się region Szwecji południowej ze względu na łagodną rzeźbę terenu ścieżki poprowadzone przez te tereny nie powinny sprawić trudności nawet tym, którzy swoją przygodę z dwoma kółkami dopiero rozpoczynają. Odległości pomiędzy miejscowościami są niewielkie dlatego to doskonałe tereny na wycieczki rodzinne.

Ciekawą alternatywą z pewnością jest wyprawa rowerowa wokół szwedzkiej wyspy - Gotlandia. Jest to największa na Morzu Bałtyckim wyspa, ma 3140 km2 powierzchni, a długość linii brzegowej to 450 km. Wyspa zachęca zróżnicowaną linią brzegową: od piaszczystych plaż, przez wybrzeże kamieniste po wysokie klify.

Kinomanów z pewnością zainteresuje informacja, że tylko 50 km od największego miasta Gotlandii - Visby, leży Faro, niewielka wyspa, na której, aż do śmierci mieszkał wybitny szwedzki reżyser Ingmar Bergman.

Warto samochód zamienić na rower i podziwiać dziką przyrodę, jej piękno i obcowanie ze zwierzętami są nieodłącznymi elementami rowerowych wypraw. Nie ma konieczności zabierania rowerów do Szwecji, jest tam czynnych wiele wypożyczalni rowerów (głównie przy biurach informacji turystycznej).

Więcej informacji: Rowerem w Szwecji

Narty, snowboard

Północna część Szwecji to raj dla narciarzy, doskonale przygotowane nartostrady co roku przyciągają turystów z różnych części Europy. Jednym z najważniejszych punktów na mapie każdego amatora narciarstwa zajmuje Åre Ski Resort, ośrodek narciarski położony pomiędzy szwedzkim Östersund a norweskim Trondheim. W tym miejscu, w roku 2007 były organizowane 39 Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim.

Dla amatorów snowboardu na terenie ośrodka przygotowano specjalne parki do swobodnej jazdy i akrobacji.

Trasy zjazdowe mają różne stopnie trudności tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Narciarzy obsługuje kolejka gondolowa, liniowa, wyciągi krzesełkowe i orczyki. Trasy są dobrze oznaczone i oczywiście wokół stoków rozwinięta jest infrastruktura umożliwiająca wypożyczenie sprzętu, posilenie się w restauracjach a nawet niewielkie zakupy.

Golf

Golf jest często wybierany przez Szwedów jako aktywna forma spędzania wolnego czasu i pretekst by spotkać się ze znajomymi, przyjaciółmi lub rozegrać rodzinną partię golfa. Ze względu na niewielkie zaludnienie Szwecja ma do zaoferowania ciekawe pola golfowe, usytuowane w najdalszych zakątkach, w granicach terytorium. Powstają one m.in. na dalekiej północy, gdzie w golfa można grać w dzień i w nocy, która jest nocą polarną.

Sport ten jest coraz bardziej popularny wśród kobiet, które mają z kogo brać przykład - Annika Sörenstam to golfistka, która po uzyskaniu wyniku 69 zwycięstw uplasowała się na 3 miejscu wśród najlepszych golfistek w historii.

W Szwecji jest ok. 480 pól golfowych zróżnicowanych pod względem ukształtowania terenu, a co za tym idzie stopniu trudności jak i ilości dołków. Na wielu polach organizowane są mniej lub bardziej znane turnieje golfowe, które przyciągają graczy z całego świata. Praktycznie przy każdym polu istnieje klub, którego członkowie otrzymują przywileje i niższe ceny karnetów. Dla pozostałych osób ceny są uzależnione od pory dnia i tygodnia. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt oraz skorzystać z pomocy trenera.

Poniżej nazwy niektórych pól:

  • Kungsängen GC położone niedaleko Sztokholmu
  • Varpinge Golfcourse (Lund)
  • Bokskogen Golf Club (niedaleko Malmö)