Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Polacy oraz inny mieszkańcy Unii Europejskiej mogą przebywać na terenie Szwecji do 90 dni bez specjalnego zezwolenia. Jeśli czas pobytu będzie dłuższy niż 3 miesiące należy zgłosić się do Urzędu Migracyjnego po stosowne dokumenty. Aby podjąć pracę w Szwecji nie trzeba mieć pozwolenia, nie ma też konieczności znalezienia zatrudnienia przed wyjazdem.

Środkiem płatniczym Szwecji - mimo wejścia do UE - jest szwedzka korona (SEK) - 1 SEK - 100 öre. W obiegu są banknoty o następujących nominałach: 20 Skr, 50 Skr, 100 Skr, 500 Skr, 100 Skr oraz monety o nominałach: 50 öre, 1 Skr, 5 Skr, 10 Skr.

Bankomaty są w Szwecji niemal w każdym mieście, przy oddziale banku i w większych centrach handlowych. Istnieje także możliwość płacenia za towary i usługi kartami płatniczymi. W wielu sklepach i punktach usługowych istnieje możliwość pobrania gotówki w czasie zakupów - Cash back.

Szwecja: Domki

Camping Key Europe

Aby w pełni korzystać z uroków kempingów, których w Szwecji działa ok. 600 należy posiadać Camping Key Europe. Karta jest zabezpieczeniem dla właściciela kempingu w przypadku zniszczenia mienia, a także dla jej posiadacza jest ubezpieczeniem na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń.

Z Karty mogą korzystać rodziny z dziećmi (1 lub 2 dorosłych + dzieci).

Kartę można zamówić przed wyjazdem na stronie organizacji zrzeszającej europejskie kempingi lub zrobić to na pierwszym kempingu. Karta kosztuje kilkanaście Euro i ważna jest do końca roku kalendarzowego.

Camping Key Europe

Opieka lekarska

W Szwecji turyści mogą korzystać z opieki lekarskiej na takich samych warunkach jak Szwedzi, konieczne jest posiadanie EKUZ czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W przypadku jej braku należy pokryć koszty leczenia. Za pobyt w szpitalu koszt ponosi pacjent, po powrocie do kraju koszty te zostaną zwrócone pod warunkiem, że pacjent posiadał odpowiednie ubezpieczenie.

Samochód

Aby móc legalnie poruszać się własnym samochodem po terytorium Szwecji należy posiadać aktualne prawo jazdy odpowiedniej kategorii, ważne ubezpieczenie OC i dowód rejestracyjny pojazdu. Nie ma konieczności posiadania międzynarodowego prawa jazdy.

Szwecja ma dobrze rozwiniętą sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu. Dopuszczalna prędkość na autostradach to 110 km/h, a na drogach ekspresowych 90 km/h. W terenie niezabudowanym dopuszczalna prędkość z jaką porusza się pojazd to 70 km/h natomiast w terenie zabudowanym 50 km/h, warto pamiętać by w pobliżu szkół zwalniać do 30 km/h.

W Szwecji obowiązkowa jest jazda z włączonymi światłami mijania przez cały rok, obowiązkowe jest także zapinanie pasów u wszystkich pasażerów pojazdu. Szwecja to kraj gdzie szczególnie poważnie należy podejść do znaków ostrzegających przed zwierzętami. Wiele wypadków spowodowanych jest przez zderzenie z łosiem lub jeleniem.

Nie należy ryzykować jazdą pod wpływem alkoholu, w Szwecji jest bardzo rygorystyczny kodeks i kontrola alkomatem może być przeprowadzona także na osobie co do której nie ma podejrzeń, że znajduje się pod wpływem alkoholu. Wykrycie zawartości 0,2 promila we krwi i 0,10 mg/l w powietrzu wydychanym zostanie ukarane wysokim mandatem a nawet odebraniem prawa jazdy. Parkować należy tylko w miejscach oznaczonych i po uiszczeniu opłaty parkingowej. Mandaty w Szwecji za nieopłacenie postoju są bardzo wysokie.

Przejście graniczne

Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej, aby przekroczyć granicę wystarczy dowód osobisty lub paszport. Pomimo przystąpienia Polski do Strefy Schengen kontrole graniczne są przeprowadzane wybiórczo lub w przypadku transportu promowego i lotniczego są obowiązkowe.

Biwakowanie "na dziko"

W Szwecji dozwolone jest biwakowanie w miejscach nieoznaczonych. Pod warunkiem, że postój nie będzie ingerował w świat zwierząt - nie wolno ich płoszyć, zakazane jest także niszczenie upraw rolnych i roślin. To wszystko dzięki tzw. „prawu wszystkich ludzi” Allemansrätten. Oczywiście prawo działa w obie strony i tak jak natura daje ludziom to co najlepsze tak ludzie mają obowiązek zostawić ją w stanie nienaruszonym i posprzątać swoje obozowisko.

Ubezpieczenie

Przed wyjazdem warto wykupić dwa rodzaje ubezpieczenia:

  • KL - ubezpieczenie Kosztów Leczenia. W razie m.in.: nagłego zachorowania, leczenia szpitalnego, po powrocie do kraju i okazaniu dokumentacji z przebiegu leczenia Ubezpieczonemu zostanie wypłacone odszkodowanie pokrywające koszty leczenia za granicą
  • NNW - ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków - w przypadku trwałego uszkodzenia ciała lub śmierci Ubezpieczonego
  • Assistance - gwarantuje pomoc w razie wypadku samochodowego, kradzieży, a także w przypadkach nagłego zachorowania lub urazu ciała kierowcy i pasażera samochodu

Sprawdź ofertę ubezpieczeń na wyjazd za granicę.

Co jeszcze warto wiedzieć: