Gotlandia

Gotlandia

Gotlandia, inaczej nazywana Wyspą Wikingów, to największa szwedzka wyspa usytuowana na południe od Sztokholmu. Miejsce nosi miano magicznego, kto raz odwiedził Gotlandię z pewnością będzie chciał tu wrócić.

Gotlandia jest rajem dla poszukujących ciszy i schronienia wśród niezwykłej i nieskażonej cywilizacją przyrody, pozwala przenieść się w czasie poprzez doskonale zachowane zabytki oraz kultywowanie historii w każdym niemal zakątku wyspy a Wikingowie przypominają o bogatej i długiej tradycji tego miejsca. Dzieci uwierzą, że bajki są prawdziwe, bo Gotlandia to kraina, z której wywodzi się Pippi Långstrump.

Gotlandia: wiatraki

Przewodnik po Gotlandii

Wyspa jest miejscem wypoczynku dla wszystkich: dla preferujących aktywny wypoczynek nizinna Gotlandia jest regionem wymarzonym dla turystyki rowerowej i pieszej, dla poszukujących wypoczynku nieprzebrana ilość przepięknych, piaszczystych plaż zapewni doskonały relaks. Dlatego też na Gotlandii wszystko jest możliwe, wystarczy tylko być!

Przewodnik po Gotlandii
Przewodnik po Gotlandii

A teraz kilka faktów i liczb

Gotlandia jest największą wyspą na Morzu Bałtyckim o powierzchni 3140 km2, położoną 90 km od Półwyspu Skandynawskiego. Ma 176 km długości i 50 km szerokości. Gotlandię zasiedla ponad 57 tys. mieszkańców. Wyspę znaczy krajobraz nizinny a najwyższe wzniesienie ma 83 m n.p.m. Charakterystyczne dla krajobrazu wyspy są jeziora, największe nazywa się Bästeträsk o pow. 6,3 km2, a najgłębsze Sigvalde träsk o głębokości max. 16 m.

Szatę roślinną tworzą głównie lasy iglaste i łąki, na których prowadzi się wypas bydła. Podstawową gałęzią gospodarki jest rybołówstwo, następnie rolnictwo i rękodzielnictwo. Gotlandię cechuje największa ilość przypadających w Szwecji słonecznych dni w roku, dlatego też doskonale rozwinęła się turystyka. Stolicą Gotlandii jest Visby, 24.000 miasto z doskonale zachowaną architekturą średniowieczną.

Unikalne usytuowanie wyspy pośrodku Morza Bałtyckiego sprawiło, że Gotlandia w średniowieczu stanowiła centrum handlowe. Wyspa początkowo była częścią północnoniemieckiej Hanzy, w 1361 r. przeszła we władanie Duńczyków, aby w 1645 r. na mocy pokoju w Bromsebro stać się częścią Szwecji. Przez wieki jednak niepodzielnie nad wyspą panowali Wikingowie, pozostawiając niezliczone ślady swojej bytności.

Zielone krajobrazy

Wyspa zdaje się być dziewiczym terenem, przyciąga naturalnym surowym pięknem przyrody: skaliste klify, piaszczyste plaże, unikalna dzika przyroda wraz z rezerwatami przyrody, w których żyją m.in. pingwiny, rajskie jeziora wyrastające pod ścianą lasu, doskonale zachowane jaskinie ze stalaktytami wszystko to pozwala poczuć niezwykły smak spotkania z przyrodą.

Gotlandia zaskakuje nas różnorodnością ptactwa: gęsi, rybitwy, ostrygojady i wiele innych ptaków ukochało sobie to miejsce. Z bliska można obserwować zwierzęta, w szczególności króliki, które nie mając wielu naturalnych wrogów na wyspie rozprzestrzeniły się w każdym zakątku, zatem spotkanie z nimi stanie się codziennością! Otaczające Gotlandię wysepki: Stora Karlsø, Lilla Karlsø oraz Farø są kolejnym dowodem na to jak niezwykle formy może przybierać przyroda. Obie wyspy są rezerwatami przyrody, z tym, że Stora Karlsø jest jednym z najstarszych rezerwatów, drugim po Yellowstone. Szczególnie warte odwiedzenia wiosną, gdy rozbrzmiewają ptasimi trelami i zalane są rzadkimi odmianami orchidei. Farø natomiast swój niezwykły klimat zawdzięcza swoistej budowie, gdyż najbardziej specyficznym elementem krajobrazu są tzw. Rauks naturalne rzeźby skalne. Rauks są kominami utworzonymi ze skał osadowych, które swoje unikalne kształty zawdzięczają temu, iż na przestrzeni wieków były erodowane przez fale i wiatr. Według legendy "rauks" chronią wyspę przed złymi mocami, jednocześnie przyciągając co najlepsze, a więc zapewne tak się stanie!

W podświetlonych światłami wyspy mgłach Farø zakochał się reżyser Ingmar Bergman, który nakręcił wiele scen miłosnych na tle Farø. W 2006 r. na wyspie odbył się Bergman Festiwal, który cieszył się ogromnym sukcesem, przyciągnął rzesze kinomanów i gwiazd estrady. Festiwal stał się corocznym istotnym wydarzeniem wyspy Farø.

Z Gotlandią bezwzględnie kojarzona jest Olandia, wyspa na którą wjeżdżało się do niedawna najdłuższym mostem w Europie (ponad 6 km). Tak jak i na Gotlandii, klimat Olandii tworzy unikalne połączenie nieskażonej przyrody, majestatycznych średniowiecznych zabudowań i magiczny klimat przeszłości. Wyspa wita niezliczoną rzeszą wiatraków, kamieni runicznych i kręgów magicznych przypominających o zamierzchłych czasach, które tu można przeżyć ponownie. Z wielu miejsc wartych obejrzenia koniecznie wybrać należy się do Eketorp -grodu otoczonego murem obronnym, gdzie pierwsi mieszkańcy pojawili się na 300 lat p.n.e. Obecnie wewnątrz mieści się skansen oraz muzeum.

Na północnym krańcu wyspy usytuowany jest kompleks leśny nazwany Puszczą Trolli. Drzewa, głównie iglaste przybierają tak różne formy, że spacerując wieloma wyznaczonymi trasami turystycznymi można poczuć się jak w Tolkienowskiej powieści. Dla ornitologów amatorów i profesjonalistów udostępniono latarnie morską Långe Erik skąd nie tylko można obserwować ptaki w swoim naturalnym środowisku, ale i podziwiać bezkres morza czy rezerwat przyrody Ottenby, w którym owa latarnia jest umiejscowiona.

Słoneczne piaski

Tak w skrócie można określić idealne Gotlandzkie plaże. 80 km linii brzegowej plaży to marzenie każdego turysty poszukującego zarówno kąpieli morskich jak i słonecznych, przy krystalicznym błękicie nieba. A liczne kawiarenki, akcesoria plażowe oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego zaspokoją gusta nawet najbardziej wyrafinowanych turystów. Za najpiękniejszą i zarazem najdłuższą plażę na Gotlandii uważana jest Sudersand na wyspie Fårö. Delikatny, miękki, pudrowy piasek oraz płytka woda to idealne warunki rodzin z dziećmi.

Magia przeszłości

Każdy skrawek wyspy przesiąknięty jest duchem historii, wraz z pierwszymi krokami na wyspie turysta przenosi się w czasy zamierzchłe chłonąc atmosferę czegoś, co zdawałoby się już nigdy nie powrócić. Ale nie tu! Na Gotlandii kultywuje się historię swoich przodków zachowując pozostałości historii w doskonałym stanie. Nie sposób wymienić wszystkie miejsca i zabytki, nie dość, że na całej wyspie rozsianych jest ponad 100 średniowiecznych zabytkowych kościołów, to spotkać można zabytkowe monumenty, muzea i ruiny. Visby, największe miasto na wyspie jest przykładem dobrze zachowanej średniowiecznej zabudowy wraz murami obronnymi ciągnącymi się na długości 3,5 km i o wysokości 11 m z okazałymi bramami i prawie czterdziestoma basztami. Miasteczko usiane muzeami i galeriami z królującą ponad miastem niezwykłej urody Katedrą NMP z przełomu XII-XIII wieku. Szczególnego kolorytu miasto nabiera w 32 tygodniu roku, kiedy to organizowany jest Tydzień Średniowiecza. Odbywają się wtedy turnieje, bankiety, potyczki, ludność przebiera się w stroje z epoki a na niezliczonej ilości jarmarków można zakupić wyroby rękodzielnicze i wiele unikalnych ozdób. Najstarsza część Visby w 1995 r. została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wspominając wszechobecnego ducha przeszłości na Gotlandii nie można pominąć kultury Wikingów, która ukształtowała historię tej wyspy, dlatego wędrówkę śladami Wikingów należy rozpocząć od wsi Wikingów w Tofta.

Rozrywka to przyjemność

Na Gotlandii każdy znajdzie coś dla siebie, a pobyt tam dostarczy niezapomnianych przeżyć. Doskonałe zaplecze hotelowo-gastronomiczne sprawi, iż wypoczynek będzie przyjemnością. Duża ilość restauracji pozwoli na znalezienie tej najbardziej odpowiadającej naszym gustom. Należy spróbować wszystkich tradycyjnych potraw, gdyż Gotlandia to kraina smaku. Na szczególną uwagę zasługuje "glødhoppa" czyli jagnięcina oraz naleśniki szafranowe. Jeśli jakiś smakołyk przykuje w szczególny sposób naszą uwagę, zapytanie o przepis jest postrzegane jako naturalny odruch, bo mieszkańcy Gotlandii to ludzie serdeczni i otwarci, dumni ze swoich korzeni i specjalności. Dba się także o wygodę rodziców, gdyż w wielu restauracjach jest wyznaczone miejsce do zabaw dla dzieci. A po solidnym wypoczynku i wyśmienitym jedzeniu czas na przygodę. Doskonałych atrakcji z dodatkowym dreszczykiem emocji dostarczy zwiedzanie jaskinii Lummelunda, a poszukiwacze przygód mogą wziąć udział w połowach złotego kruszcu i poczuć się jak prawdziwi poszukiwacze złota.

Amatorzy sportów mają szeroki wachlarz ofert od sportów wodnych, poprzez golfa po wycieczki rowerowe czy piesze. Wędkarze znajdą się w swoim raju, gdyż możliwość połowu w jeziorach i na morzu zaspokoi wszystkich, natomiast dla tych, których nie pociąga wędkowanie a smak ryb swoje podwoje otwiera szereg przyportowych smażalni. Istnieje również możliwość zakupu świeżych ryb bezpośrednio od handlarzy. Dla poszukujących zajęć twórczych polecamy kursy oraz pokazy organizowane przez rzemieślników i artystów. Dzieci znajdą wiele radości w Kneippbyn, gdzie znajduje się park wodny Sommar & Vattenland z wszelkimi atrakcjami. Jednakże największą atrakcją jest mieszczący się w Kneippbyn domek Pippi Långstrump nazywany Villa Villakulla, który można zwiedzić. Nie sposób nudzić się na tej niezwykłej wyspie, niezależnie od wieku i zainteresowań każdy znajdzie coś dla siebie.