START / Miasta / Uppsala


Uppsala

Uppsala

To dawna stolica Szwecji, położona w południowo - wschodniej części kraju nieopodal Sztokholmu. Uppsala jest siedzibą znanego w całej Europie uniwersytetu, i miejscem rodzinnym Ingmara Bergmana (cenionego reżysera), oraz uppsalskiego geniusza Karola Linneusza (sławnego biologa). W mieście można zobaczyć wiele zabytkowych obiektów, atrakcją są też liczne parki będące zielonymi płucami miasta.

Miasto znane jest także z hucznych imprez jakie są tu organizowane. Najsławniejszą jest Sista April - święto studentów, które tradycyjnie rozpoczyna uroczysta mowa przedstawiciela władz uniwersytetu, zabawa trwa do białego rana w zabytkowych XVI w. pałacach, gdzie na uczestników czekają kufle pełne piwa.

Upssala jest sercem współczesnej Szwecji, łączy w sobie dziedzictwo historyczne, bogactwo kulturalne i walory przyrodnicze.

Warto Zobaczyć

Domkyrkan

Gotycka katedra największa w całej Skandynawii. W jej krypcie znajdują się relikwie Eryka IX Świętego - króla i patrona Szwecji, spoczywają tu też ciała innych władców np. Gustawa I Wazy. W podziemiach katedry mieści się też grobowiec sławnego mistyka szwedzkiego Emanuela Swedenborga.

Gustavianum

Sala do przeprowadzania sekcji zwłok pochodząca z XVII w. Korzystali z niej najsławniejsi przyrodnicy i lekarze.

Uppsala Slott

Zamek wzniesiony za panowania dynastii wazów. Olbrzymia budowla mieści się na terenie pięknego parku.

Linnemuseum

Muzeum Karola Linneusza mieści się w budynku, w którym dawniej mieszkał genialny profesor. Do gmachu przylega Linnetradgarden czyli ogród Linneusza, w którym do dziś można zobaczyć 1600 gatunków egzotycznych roślin.

Botaniska Tradgarden

Ogród botaniczny

Drogowskazy

 1. Gustavianum
  sala do przeprowadzania sekcji zwłok
  Museum Gustavianum
  Akademigatan 3, 753 10 Uppsala
 2. Uppsala Slott
  zamek
  Slottet, 752 37 Uppsala
 3. Linnemuseum
  Muzeum Karola Linneusza
  Linneträdgarden
  Svartbacksgatan 27
 4. Botaniska Tradgarden
  ogród botaniczny
  illavägen 6-8, 752 36 Uppsala