START / Szwecja / O Szwecji


Szwecja

Szwecja to idealne miejsce na krótki urlop lub dłuższe wakacje. Kraj ma wiele do zaoferowania: wspaniała natura, przestrzeń, lasy i jeziora. Szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych, a dodatkowo mnóstwo zabytków, muzeów oraz wiele magicznych i intrygujących miejsc. Królestwo Szwecji położone jest na półwyspie Skandynawskim, pomiędzy Norwegią a Finlandią. Na czele państwa stoi król Karol XVI Gustaw Bernadotte oraz premier. Więcej o Szwecji na naszej stronie, dodatkowo bilety promowe oraz domy wakacyjne.

A jak dojechać? Najlepiej promem do Szwecji.

 

Szwecja zachwyca otwartą przestrzenią, dzikim i odmiennym krajobrazem,
wspaniałymi jeziorami, wybrzeżem szkierowym z tysiącami wysp.

 
Flaga Szwecji

Obszar Szwecji wynosi 449 964 km2. Jest to prawie 3/5 powierzchni Półwyspu Skandynawskiego i 4,7% całego obszaru Europy. Kształt kraju jest wydłużony w kierunku południkowym. Rozciągłość południkowa wynosi 1574 km, to mniej więcej taka odległość jakby z Trelleborga na południu Szwecji pojechać do Neapolu we Włoszech.

Szwecja w liczbach

 • Powierzchnia: 449 964 km2
 • Populacja: ok. 9 331 000 mieszkańców
 • Gęstość zaludnienia: 20 osób/km2
 • Długość linii brzegowej: 3.218 km
 • Długość granicy lądowej: 2.205 km

Informacje dodatkowe

 • Religia: Luteranizm oraz w niewielkim stopniu katolicyzm. Wg badań ok. 64% Szwedów jest ateistami. Szwedzi zatem, obok Czechów, Estończyków, Norwegów i Duńczyków, są jednym z najbardziej ateistycznych społeczeństw w Europie
 • Język: Szwedzki
 • Języki obce: Fiński, Angielski
 • Waluta: korona szwedzka (SEK)
 • Ukształtowanie pow.: głównie wyżyny, grunty orne, łąki i pastwiska oraz lasy (54% całej powierzchni kraju). Najwyższy punkt - Kebnekaise (2111 m n.p.m.)
 • Klimat: Ścierają się tu ze sobą masy chłodnego powietrza w stanie chwiejnej równowagi (polarno-morskie), ciepłego, wilgotnego powietrza (zwrotnikowo-morskie) i suchego powietrza znad wnętrza Eurazji (polarno-kontynentalne). Na klimat dodatkowo wpływają liczne jeziora, łagodząc go oraz Prąd Zatokowy znad Atlantyku

Fauna i flora

Różnice klimatyczne i glebowe stwarzają warunki do występowania różnorodnej roślinności. Rozmieszczenie szaty roślinnej Szwecji ściśle zależy od rzeźby i klimatu, przy wyraźnej strefowości. Fieldy i wyższe góry wznoszą się powyżej górnej granicy lasów i są pokryte ubogą w gatunki roślinnością tundry górskiej. Poniżej znajduje się górskie piętro lasów brzozowych tworząc pas przejściowy do lasów szpilkowych. Na stokach Gór Skandynawskich i dalej aż do wybrzeży Zatoki Botnickiej rozciąga się kraina lasów szpilkowych. Ok. 1/3 powierzchni leśnej zajmują torfowiska. W południowej części kraju dominują lasy mieszane, iglasto-liściaste ze stopniowym wzrostem ilości drzew liściastych.

Fauna Szwecji wykazuje ścisłe związki z roślinnością. W Laponii w dużych ilościach żyją renifery. Sarny, jelenie i łosie spotyka się powszechnie; lisów jest nadal duża ilość, ponadto wiewiórki, zające białe, lemingi, kuny. Ochrona wielu gatunków zwierząt, racjonalna gospodarka łowiecka przyczyniły się do zwiększenia stanu liczbowego i powrotu wielu gatunków na tereny niegdyś opuszczone.

Aktualna pogoda w Szwecji

Podział administracyjny

Szwecja podzielona jest na 21 regionów administracyjnych (län), które dalej podzielone są na 290 gmin (kommuner).

Blekinge z siedzibą w Karlskrona Dalarna z siedzibą w Falun Gotland z siedzibą w Visby
Gävleborg z siedzibą w Gävle Halland z siedzibą w Halmstad Jämtland z siedzibą w Östersund
Jönköping z siedzibą w Jönköping Kalmar z siedzibą w Kalmar Kronoberg z siedzibą w Växjö
Norrbotten z siedzibą w Luleå Skåne z siedzibą w Malmö Stockholm z siedzibą w Stockholm
Södermanland z siedzibą w Nyköping Uppsala z siedzibą w Uppsala Värmland z siedzibą w Karlstad
Västerbotten z siedzibą w Umeå Västernorrland z siedzibą w Härnösand Västmanland z siedzibą w Västerås
Västra Götaland z siedzibą w Göteborg Örebro z siedzibą w Örebro Östergötland z siedzibą w Linköping

Rezerwacja biletów
do Szwecji

   ZAMÓW BILET   

Strony polecane

Imprezy w sezonie 2020