START / Miasta / Helsingborg


Helsingborg

Helsinborg jest jednym z najstarszych miast w Szwecji, ósmym co do wielkości - zamieszkałym przez ponad 91 000 mieszkańców. Położone w regionie Skania. Zaledwie 4 km dzielą go od duńskiego miasta Helsingor, które znajduje się dokładnie po drugiej stronie cieśniny Sund.

W czasach średniowiecza miasto należało do Danii i było bardzo ważnym ośrodkiem administracyjnym i militarnym. Od XVII wieku należy do Szwecji.

Helsingborg jest miastem portowym, zachwyca turystów dobrze zachowaną zabudową starego miasta z brukowanymi uliczkami i pozostałościami starego zamku Kärnan. Okolice miasta zachęcają do spędzania czasu aktywnie, odkrywając ścieżki ukryte w lasach - to doskonałe miejsca na piknik, spacer, bieg czy jazdę na rowerze.

Warto zobaczyć

Kärnan

Zamek wybudowany w XII wieku jako twierdza obronna. Sto lat później do zamku dobudowano kolejną wieżę która służyła jako rezydencja dla młodego króla Eryka i królowej Ingeborg. Zamek był ważnym punktem strategicznym w starciach z Danią. Dzisiaj w jednej z dwóch wież znajduje się restauracja.

St. Maria Kyrka

XIV-wieczny kościół Najświętszej Marii Panny budowany przez 100 lat. Kościół szwedzkiego kościoła ewangelicko-luterańskiego w Helsingborgu, położony w centrum miasta przy Södra Storgatan/Mariatorget. Ciekawym elementem wnętrza jest szafka ołtarzowa w której znajdują się sceny z życia Jezusa. Kościół objęty jest ochroną jako zabytek.

Sofiero Castle

Letnia rezydencja królewska otoczona pięknym ogrodem. Niektóre pomieszczenia są udostępnione zwiedzającym, którzy mogą obejrzeć kolekcję mebli i dzieł sztuki zebranych przez szwedzkich monarchów. W parku zgromadzona jest imponująca kolekcja rododendronów, najlepsza w całej Europie. Z Sofiero roztacza się widok na wybrzeże Danii i Pałac Kronborg. W Sofiero mieści się jedna z dziesięciu najlepszych restauracji w Szwecji.

Sofiero Castle


Fredriksdal

Muzeum na otwartym powietrzu, w skład którego wchodzą historyczne parki, ogrody, domy i farmy. Jest to miejsce gdzie styka się folklor z przeszłością. Spacerując alejkami można podziwiać ciekawe okazy roślin i zwierząt. Muzeum oferuje też sklepy z pamiątkami gdzie nabyć można tradycyjnie wyrabiane słodycze i przepiękne kwiaty.

Fredriksdal


Dunker Culture House

Centrum kultury i sztuki. Darczyńcą dzięki któremu centrum powstało i otrzymało nazwę, pochodzącą od jego nazwiska, był Henry Dunker - bogaty przedsiębiorca, właściciel fabryki gumy. Jego żona Gerda była zafascynowana szeroko rozumianą kulturą. Para nie doczekała się dzieci więc cały majątek jaki zgromadzili został przekazany miastu Helsingborg, z tych funduszy utworzono centrum. Mieści się ono w pięknej kamienicy zaprojektowanej przez duńskiego architekta Kima Utzona, który jest synem Jorna Utzona słynnego z zaprojektowania budynku opery w Sydney. W centrum odbywają się pokazy, wystawy, spotkania ludzi sztuki i kultury, spektakle teatralne i koncerty.


Drogowskazy

 1. Kärnan
  Slottshagsgatan, 250 07 Helsingborg
 2. St. Maria Kyrka
  Kościół Mariacki
  Mariatorget, 251 14 Helsingborg
 3. Sofiero Castle
  Sofierovägen 131, 252 84 Helsingborg
 4. Fredriksdal
  muzeum na otwartym powietrzu
  Gisela Trapps väg 1, 254 37 Helsingborg
 5. Dunkers kulturhus - Centrum sztuki
  Kungsgatan 11
  252 21 Helsingborg

Rezerwacja biletów
do Szwecji

   ZAMÓW BILET   

Imprezy w sezonie 2020

Informacja turystyczna

Muzeum na otwartym powietrzu