START / Miasta / Goteborg


Goteborg

Goteborg to drugie co do wielkości miasto Szwecji, położone jest w południowo - zachodniej części kraju, na wybrzeżu, w pobliżu ujścia rzeki Gota. Miasto zostało założone z inicjatywy Gustawa II Adolfa w XVII w. posiadało korzystną lokalizację, która pozwalała na usamodzielnienie się szwedzkiego handlu. Miasto na przestrzeni czasów zostało zniszczone przez pięć ogromnych pożarów, do dziś zachowało się niewiele z dawnej zabudowy. Najważniejszym punktem Goteborga jest dzielnica portowa. Tutejszy port morski jest największym w całej Skandynawii, obsługuje ponad 11 tys. statków rocznie. Z Goteborga łatwo dotrzeć drogą morską do Sztokholmu, Kopenhagi i Oslo. Ponadto miasto szczyci się rozbudowaną siecią komunikacji miejskiej, w skład której wchodzą autobusy, tramwaje i promy. Miasto przyciąga turystów licznymi bulwarami, kawiarniami i restauracjami, jest też ciekawym środkiem kulturalnym i centrum sportowym Szwecji. Na uwagę zasługuje też Kanał Gotajski czyli śródlądowe połączenie ze Sztokholmem wodami jeziora Wetter i Wener.

Warto zobaczyć

Goteborgsutkiken

Wieża widokowa znajduje się w pobliżu mostu Gotaaly, ma 86 metrów wysokości, można dostać się na jej szczyt windą, skąd roztacza się piękna panorama miasta i portu.

Maritima Centrum

Centrum morskie, największe muzeum statków na świecie, na zwiedzających czeka wiele atrakcji, można tu zobaczyć między innymi okręt podwodny, niszczyciela i latarniowca.

Ostra Nordstan

Największe centrum handlowe w północnej europie kusi turystów mnóstwem sklepów, butików i restauracji. W pobliżu centrum znajduje się kilka zabytkowych obiektów, które warto zobaczyć np. Radhuset - ratusz z XVII w., Stadshuset - dawna zbrojownia z XVII w., Borshuset - giełda z XIX w.

Rohsska Museet

Muzeum sztuki stosowanej i rzemiosła, zwiedzający mogą obejrzeć ciekawe eksponaty np. meble, wyroby ze szkła, srebro i porcelanę. Swoje apetyty mogą zaspokoić w kawiarni oraz w sklepie.

Konstmuseet

Muzeum sztuki, gdzie zwiedzający mogą zapoznać się ze zbiorami sztuki skandynawskiej. Kolekcja obejmuje dzieła: np. Muncha, Rembrandta i Pissarra.

Skansen Kronan

Muzeum wojska urządzone w XVII w. fortecy. Z wałów obronnych można podziwiać piękną panoramę miasta.

Nya Alvsborgs Fastning

XVII-wieczna twierdza wybudowana u ujścia rzeki Gota do XVII w. broniła miasta przed atakami Duńczyków. W XIV w. mieściło się w niej więzienie. Dziś odbywają się w twierdzy spotkania i bankiety, w kaplicy udzielane są śluby. Uwaga: Jedynym środkiem transportu, umożliwiającym dotarcie do twierdzy jest łódź.

Gamla Ullevi

Stadion najlepszej szwedzkiej drużyny piłkarskiej IFK Goteborg. Stadion znajduje się kilkaset metrów na południowy wschód od dworca centralnego.

Lisebergs Nojespark

Park rozrywki oferuje turystom m.in. przejażdżki kolejką górską, koncerty i występy szwedzkich artystów oraz bogaty wybór restauracji. W parku można poznać zielonego królika, który jest jego maskotką.

Drogowskazy

 1. Lisebergs Nojespark
  Park rozrywki
 2. Maritima Centrum
  Centrum morskie
  Packhuskajen 8 1/2
 3. Ostra Nordstan
  Centrum handlowe
  Ostra Hamngatan 4
 4. Rohsska Museet
  Muzeum sztuki stosowanej i rzemiosła
  Vasagatan 37-39
 5. Konstmuseet
  Muzeum sztuki
  Gotaplatsen Goteborg
 6. Skansen Kronan
  Muzeum wojska
 7. Gamla Ullevi
  Stadion
 8. Orgryte Idrottssallskap

Rezerwacja biletów
do Szwecji

   ZAMÓW BILET   

Imprezy w sezonie 2019

Informacja turystyczna

Park rozrywki